Salı, Haziran 13, 2006

"O YAZIYI KAZIYIN"!

Bugünkü Hürriyet'ten:

"Bodrum Kalesi Sualtı Arkeoloji Müzesi’ndeki zindanın girişinde bulunan 'tanrının bulunmadığı yer’ yazısının kazınması için Kültür Bakanlığı talimat verdi. Müze yönetimi İngilizce ve Türkçe tabelayı kaldırdı. Kayaya oyulmuş Latince yazının nasıl silineceği araştırılıyor.
İşkencehane olduğu için böyle denmiş:
Dönemin kale komutanı olan Bizans Ordu Komutanı Jacgues Gatineu tarafından 1512-1514 yılları arasında yaptırılan yer Saint Jean Şövalyeleri tarafından uzun yıllar işkencehane ve zindan olarak kullanılmış. Girişteki yazı oranın işkencehane olduğunu vurgulamak için yazılmış. Zindan 5 Ocak 1523’te kalenin Osmanlılar’ın ele geçmesiyle duvar örülerek kapatılmış."
* * * *
Bu kazınacaksa iyice bir bakmak lazım, başka yerlerde ve daha yakın zamanlarda yazılmışları var mı diye herhalde...!

1 yorum:

nihal gures dedi ki...

Ben ressam Nihal Güres,su anda ANTALYA MÜZESİ sergi salonunda BOGAZIN SULARINDAN ,adlı resim sergim devam ediyor.Bodrum'daki haberleri okudukca icim parcalanıyor.Antalya müzesi de iki yıl önce geldigimde cok farklı bir durumdaydı.Ziyaretcilerin azaldığı ,ilginin neredeyse kaybolduğu söylenceleri personel arasında yogunlukla dile getiriliyor.Rahmetli müze müdürü METİN PEHLİVANER müzeyi dünya standartlarina getirmisti ve müze dünya capında ünlüydü.İki yil önce asılsız söylentilerle görevinden alındı ve bir kac ay önce de üzüntüsünden kalp krizi gecirerek vefat etti.
Güzelim ANTALYA'da ,güzelim sergimde icim burkularak oturuyorum ,müzeleri böylesine politik oyunlarla trajik durumlara düşürenleri de kınıyorum.Denizden esen antik cagların muhtesem kokusu küskün ve kırgın geliyor artık.