Pazartesi, Eylül 06, 2004

SEMAVER KUMPANYA

Semaver Kumpanya, “Savaş” Oyunları ile Sezonu Açıyor.

Semaver Kumpanya, üçüncü sezonuna, Işıl Kasapoğlu’nun yönettiği, savaş temalı 3 oyun ile başlıyor; Diktat,(Enzo Corman), Resm i Geçit (Loula Anagnostaki) ve Tetikçi (Adel Hakim). “Mem ile Zin”, “Murtaza” ve “Onikinci Gece” yeni sezonda da perde açmaya devam edecek.

4 Ekim Pazartesi günü başlayacak sezonun ilk oyunu “Diktat”da Köksal Engür ve Bülent Emin Yarar oynuyuyor. “Diktat”. İç savaş sonrası ayrı saflarda çarpışmış iki kardeşin yirmi beş yıl sonra karşılaşmalarını ve hesaplaşmalarını anlatan oyunu Enzo Corman yazdı Nükhet İpekçi dilimize çevirdi.

“Resm i Geçit”, Yunanlı yazar Loula Anagnostaki’nin “Resm i Geçit” ini yine Nükhet İpekçi çevirdi. Bülent Emin Yarar ve Evren Kardeş rol aldığı Resm i Geçit; tavan arasına sıkışmış iki kardeşin, dışarıda olan biten bütün şiddet ve toplumsal karmaşadan soyutlanarak, aile, yaşam, şiddet, savaş, kıyım gibi olguları kendi iki kişilik dünyalarında anlamaya çalışmalarını anlatıyor.

Adel Hakim’in yazdığı “Tetikçi” sini ise Sinan Sinangil’in Türkçesiyle Bülent Emin Yarar oynayacak. İç savaşta harap olmuş bir kentin ortasında savaşın hayatını nasıl değiştirdiğini, nasıl tetikçi olduğunu anlatan bir adamı konu ediyor.

Uluslarası İstanbul Tiyatro Festivali kapsamında geçtiğimiz Haziran ayında prömiyer yapan “Mem ile Zin” bu sezon devam eden oyunlardan. Cuma Boynukara’nın yazdığı oyunu Bülent Emin Yarar ve Işıl Kasapoğlu yönetti.

W. Shakespeare’in “Onikinci Gece”si üçüncü sezonunda Orhan Kemal’in “Murtaza”sı ikinci sezonunda yine sahnedeler.

Semaver Kumpanya, 2004 – 2005 sezonunda dördü yeni; altı büyük oyun ve dört çocuk oyunuyla haftanın beş günü Çevre Tiyatrosu’nda seyirciyle buluşacak.

www.semaverkumpanya.com

Çevre Tiyatrosu / Kocamustafapaşa 0 212 585 59 35

Hiç yorum yok: