Perşembe, Mayıs 04, 2006

GSÜ- MEDYA FİLMLERİ HAFTASI I8-12 Mayıs 2006

GSÜ’de beş gün boyunca dünyadaki önemli gazetecilik-habercilik uygulamalarını ele alan belgesel gösterimleri ve tartışmalar yapılacak.

Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi, 8-12 Mayıs tarihleri arasında Ortaköy Kampüsü’nde, Fransız, Amerikan ve Arap gazetecilik-habercilik belgesellerinden oluşan beş film gösterimi ve tartışma oturumu düzenliyor.

İletişim Fakülteleri lisans, lisansüstü, doktora öğrencileri, öğretim elemanları ile medya profesyonellerine ve ilgi duyan herkese açık ve ücretsiz olan belgesel gösterimlerinin hemen ardından tartışma oturumları düzenlenecek.

Filmler pazartesiden cumaya her gün saat 17.00’de Galatasaray Üniversitesi Münevver Soylu Salonu’nda Fransızca ve/veya İngilizce gösterilecek.
Program:
8 Mayıs Pazartesi:
GS Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Özden Cankaya’nın açılış konuşması
Medya Filmleri Haftası’nın ve belgesellerin kısa sunumu
"Power and Terror: Noam Chomsky in our times" İngilizce (Fransızca altyazılı)
Noam Chomsky’nin 11 Eylül sonrası konuşmalarından kesitler sunan film sonrasında, Ar. Gör. Tolga Çevikel, Ar. Gör. Mutlucan Şahan ve Deniz Çiftçi moderatörlüğünde bu tezlerin Türkiye’deki yansımaları tartışılacak.
9 Mayıs Salı
"Civic Journalism" İngilizce
ABD’de Yurttaş Gazeteciliği’nin teori ve uygulamaları ile Türkiye’de deki mevcut ve olası gelişmeler Prof. Dr. Yasemin İnceoğlu ve Yard. Doç. Dr. İnci Çınarlı moderatörlüğünde ele alınacak
10 Mayıs Çarşamba
"Canard Enchaîné"- Fransızca
Ünlü Fransız gazetesinin tarihini anlatan belgeselden yola çıkarak siyasi-mizah gazeteciliği Doç. Dr. Nilgün Tutal moderatörlüğünde değerlendirilecek.
11 Mayıs Perşembe
"Uncovered: The war on Iraq" - İngilizce (Fransızca altyazılı)
ABD’de egemen medyanın Irak’taki savaşı nasıl izleyip aktardığını ele alan filmin ardından konunun Türkiye’deki yansımaları Prof. Dr. Yasemin İnceoğlu ve Yard. Doç. Dr. İnci Çınarlı moderatörlüğünde tartışılacak
12 Mayıs Cuma
"Control Room (El Cezire)" İngilizce
Ortadoğu’da ve Arap dünyasında medya devrimi olarak nitelenen El Cezire televizyonunun kuruluş öyküsünü anlatan filmden sonra Ragıp Duran moderatörlüğünde “El Cezire yeni ve alternatif bir mecra mı?” sorusuna cevap aranacak

Medya Filmleri Haftası hakkında ayrıntılı bilgi için:
Çalışma saatlerinde: 0212 227 44 80 / 637
e-posta: tcevikel (at) gsu.edu.tr

Hiç yorum yok: