Cuma, Ocak 06, 2012

BALE HABERLERİ VAR!


Dostumuz Alim Günay, Ocak ve Şubat ayı içindeki bale haberlerini iletmiş:


BALE/ DON KİŞOT
Don Kişot
İstanbul Devlet Opera ve Balesi, modern dünya romanının ilk örneklerinden kabul edilen Cervantes’in, yerel değerlerin evrenleşmesini hicveden ünlü eserini sergiliyor. Sinema ve tiyatro uyarlamaları ile bilinen Don Kişot, en az öyküsü kadar iyi tanınan L. Minkus’un bale müzikleriyle Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası Sahnesi’nde 26 Ocak saat 20.00 ve 28 Ocak saat 16.00’da izlenebilir. Eserin koreografisini oluşturan Mehmet Balkan, alışılagelmiş Don Kişot balelerinin aksine şizofreni maskesi ardına gizlenmiş ihtiyar bir beyefendinin karakterini daha ön plana çıkartmaya çalışıyor. Bu ihtiyar Şövalye’ye başrol vererek, Don Kişot’un İstanbul Devlet Opera Balesi Süreyya Sahnesi’nde matador pelerinleri, tütüler ve pointlerle yeniden hayat bulmasını sağlıyor.
Başdansçılar, Tülay Yalçınkaya / Zuhal Balkan/ Carlos Castro / Melih Mertel, Deniz Zirek, Oktay Keresteci ve kalabalık bir dansçı kadrosu ile Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası Sahnesi’nde sergilecek balenin kostüm tasarımı Serdar Başbuğ’a, Dekorlar Tayfun Çebi’ye ait. Don Kişot, İstanbul Devlet Opera Balesi tarafından, 4 Şubat 16.00 ile 7 ve 9 Şubat  20.00'de yine Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası’nda tekrarlanacak.

Adres: Bahariye Caddesi, No: 29  34710- Kadıköy / İstanbul
Bilet Satış : (216) 346 15 31   (Dahili 120/ 121)BALE/ GENC WERTHER’İN ACILARI

Genç Werther'in Acıları

İstanbul Devlet Opera ve Balesi, Dünya Edebiyatının en önemli yazarlarından Goethe’nin ünlü eseri Genç Werther’in Acıları’nda, insanı çok mutlu eden aşkın aynı zamanda onun felaketine nasıl neden olabildiğini genç Werther’in, Lotte’ye karasevdasını film, öyküler, tiyatro eserlerinden sonra dünyada ilk kez dans dilinde seyircisine ulaşıtırıyor. Yıllarca Almanya’da çeşitli topluluklarda dans etmiş, Paris Opera ve Balesi’nin solist dansçılarından Yannick BOQUIN koreografisi ve piyanist Yelena ŞEKALYOVA’nın iki perde boyunca F. Chopin bestelerinden derlenmiş muhteşem performansıyla sunuyor.
İstanbul Devlet Balesinin solist dansçılarından Melih Mertel / Erhan Güzel, Deniz Zirek / Zuhal Balkan, Barış Adikti / Ömer Erenler başta olmak üzere kalabalık bir dansçı kadrosu eşliğinde İsmail Dede’nin kostüm ve dekor tasarımları ile Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası Sahnesi’nde 17, 19 Ocak 2012 ve 21 Şubat 2012, saat 20.00’de izlenebilir.
Başrolleri Deniz Zirek / İlke Kodal, Egemen Kement / Selim Borak tarafından paylaşılan balede aşk, kıskançlık ve ihanet gibi duygular dansla aktarılıyor…

Adres: Bahariye Caddesi, No: 29  34710- Kadıköy / İstanbul
Bilet Satış : (216) 346 15 31   (Dahili 120/ 121)BALE: OTHELLO ve DON KİŞOT

Othello


İstanbul Devlet Opera ve Balesi, William Shakespeare’nin ünlü trajedisi Othello’yu, Uğur Seyrek’in koreografisi ile sergiliyor. 15, 22 Şubat 2012 ve 7 Mart 2012, saat 20.00’de Fulya Sanat Merkezi’nde sergilenecek balenin müzikleri, Giuseppe Verdi ve Michael Galasso’dan derlenmiş… 
Başrolleri Deniz Zirek / İlke Kodal, Egemen Kement / Selim Borak tarafından paylaşılan balede aşk, kıskançlık ve ihanet gibi duygular dansla aktarılıyor. Dekor Tasarımı Adnan Öngün, kostüm tasarımı Sevtaç Demirer’in..

Adres: Fulya Sanat Merkezi, Hakkı Yeten Cad. Selenium Plaza 10 C Fulya Beşiktaş 
Bilet Satış : (212) 215 60 37


Ayrıca, L. Minkus'un ünlü müziği ile, koreografisini Mehmet Balkan’ın yaptığı ve diğer alışılagelmiş Don Kişot balelerinin aksine, şizofreni maskesi ardına gizlenmiş ihtiyar bir beyefendinin karakterini daha ön plana çıkartmaya çalışarak, ihtiyar şövalye’ye başrol verip ona itibarını iade ettiği Don Kişot, İstanbul Devlet Opera Balesi tarafından, 4 Şubat 2012, saat 16.00 ile 7 ve 9 Şubat 2012, saat 20.00'de sahnelenecek.
Başdansçılar, Tülay Yalçınkaya / Zuhal Balkan/ Carlos Castro / Melih Mertel, Deniz Zirek, Oktay Keresteci ve kalabalık bir dansçı kadrosu ile Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası Sahnesi’nde sergilecek balenin kostüm tasarımı Serdar Başbuğ’a, Dekorlar Tayfun Çebi’ye ait.

Adres: Bahariye Caddesi, No: 29  34710- Kadıköy / İstanbul
Bilet Satış : (216) 346 15 31   (Dahili 120/ 121)

Hiç yorum yok: