Cumartesi, Kasım 22, 2014

UYKUDAN ÖNCE BİR DİKTATÖR!

"Diktatör her gece / yatağa gitmeden önce, / bir tane muz yiyor / ve yarım bardak süt içiyor. / Sonra dişlerini fırçalatıyor. / Bunu bile başkaları yapıyor. / Bir adam diktatörse diktatördür.”


İsveçli yazar Ulf Stark ile Finlandiya’lı çizer Linda Bondestam’ın kitabı "Diktatör", 2014 içindea Altın Kitaplar’dan çıkmış. Çeviren Özkan Mert. Kitap, çocuklar için olduğu kadar yetişkinler için de eğlenceli. Bu minik Diktatör’ün her hali pek tanıdık aslında; "onu yatağa yatıran kadın"a kendini öptürmüyor, çünkü "diktatörler öpülmez"! / Üstelik böyle gelişigüzel!”. 


Her söylediği emir addedilen, korku salan biri o. "Takla atın” diyor, takla atıyorlar, "Tek ayak üzerinde zıplayın,” diyor, zıplıyorlar… Herkes onun dediğini yapmak zorunda… İyi.  Sonra, düşünüyor düşünüyor aklına başka emir gelmiyor, sarayına gidiyor. Canı isterse güneşe "doğ" diyor, halka el sallıyor. Şu ara keyfi yerinde ama yarın ne olacağı belli olmaz...Devamını merak mı ettiniz? O halde Berna Gençalp'in,  kitabın yazarı Ulf Stark ve çizeri Linda Bondestam ile söyleşisini okumak için "tıklayın": Artful Living

Hiç yorum yok: