Pazartesi, Şubat 16, 2004

Astor Piazzolla'nin şarkılarına ilham veren Amelita BALTAR...
Buenos Aires Ruhunu BuzMarkiz’e taşıyor!

ayrıntılı bilgi: "DANCENTRUM"da...

Tangonun sıcaklığı ve tutkusu 19 Şubat’ta Işsanat@buzmarkiz konser serisinde yer alacak olan Amelita Baltar ve grubu ile İstanbul’a taşınıyor. Arjantin tangosunun en büyük divalarından Amelita Baltar coşku ve hüznün birlikte yoğrulduğu muhteşem müziğinde Buenos Aires ruhunu Buzmarkiz’de yeniden canlandıracak.


Folk şarkıları söylemeye başladığı ilk günlerden itibaren orijinal sesi ve drama yeteneğiyle söylediği her şarkıya ayrı bir özellik kazandırdı. 1968'de ilk uzun çalarıyla Ulusal Disko Festivalinde birincilik ödülü kazanan Baltar aynı yıl Astor Piazzolla tarafından keşfedildiğinde, Piazzola'nın Horacio Ferrer ile birlikte yazdığı Maria De buenos Aires adlı opera eserinde baş rolü üstlendi ve bu, sanatçının uzun yıllar sürecek Piazzola ve Ferrer ile yaptığı işbirliğinin ilk adımı oldu. Amelita Baltar Piazzola ile Latin Amerika'yı bir baştan bir başa dolaştı. 1971'de geldikleri Avrupa’da aralarında Paris Olympia’nın da bulunduğu tüm büyük konser salonlarında konserler verdiler, TV programları yaptılar. Yorumcu olarak pek çok kez "en iyi" seçilen Baltar, Los Pajaros Perididos şarkısıyla Palma de Mallorca ödülünü de kazandı. Piazzola ile yollarını ayırdığı 1975'te yeniden Arjantin'e geldi.

Amelita Baltar müzik kariyerinin yanısıra tiyatro ve beyazperde de başarılı çalışmalara imza attı. Almanya ve İtalyan RAI televizyonu için çevirdiği filmlerin yanısıra, 1990’da yönetmen Agresti'nin davetiyle Hollanda'ya giderek Luba filminde rol aldı. 1979'da Coconoote Grove'da ve bir yıl boyunca da El Club adlı müzikal komedide yer alarak tiyatroya da adım atan sanatçı Şubat 1990'da Paris'te altı hafta boyunca sahnelenen Trottoirs de Buenos Aires adlı oyunda rol üstlendi.

1977'de kariyerindeki diğer bir önemli basamak olan Jorge Luz ile çalışmaya başladı. Birkaç yıl sonra da bir ilke daha imza atarak A. Favero'nun müzikleriyle önce Sao Paulo'da ardından da Buenos Aires'te Tango-Rock gösterilerine başladı.

Amelita Baltar, kendine has sesi ve yorumuyla dünyanın dört bir yanında tangolarıyla herkesi kendine hayran bırakmaya devam ediyor. Juan de Dios Filiberto orkestrasıyla birlikte 30. sanat yılını kutlamak üzere çok özel bir proje olan Amelitango'yu pek çok şehirde sergiledikten sonra 2001 yılında son albümü olan Amelita de Todos los Tangos'u Warner Music'ten çıkardı.

Tarih: 19 Şubat Perşembe 2004
Yer: Buzhol/ Passage Markiz No:360 Beyoğlu Başlama saati: 22:30
Baltar'ın müziğinden bir örnek dinlemek için: ToDoDanceHiç yorum yok: